Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jorkšírský teriér

30. 12. 2007

Základní údaje

Země původu: Velká Británie

Doba vzniku: na konci 19. století

Původní využití: lovec drobných hlodavců, společník

Využití dnes: společník

Delká života: 14 let

Hmotnost: do 3,2 kg

Výška: 23 cm

Obrazek


Historie:

Yorkšírský teriér byl vyšlechtěno na konci 19. století, a to horníky a pracovníky z Uest – Rajdinga (město stojící v Jorkšír –Nottinghemském uhelném revíru). Štěňata Yorkšírského teriéra byla vyšlechtěna v údolí řeky Er a velice se podobají štěňatům Erdelterierů. Předpokládá se, že toto plemeno vzniklo křížením Skai-teriéra s plemenem černě pálených teriérů. Je zajímavé, že proto, aby toto malé plemeno mohli exportovat, museli přistoupit k velmi umělé selekci (pes váží maximálně 1 kg). Plemeno bylo uznáno FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC.

Obrazek


Popis:

Yorkšírský teriér je velice kompaktní pes, podobný na dlouhosrstého Toi-teriéra. Výška v kohoutku je 23 cm. Hmotnost do 3,2 kg (někdy i nižší). Hlava je zploštělá, s krátkým čumákem a černým čenichem nosu. Na hlavě je dlouhá srst jasně zlatavé barvy. Zvláště dlouhá srst je na čumáku a okolo uší. Zřetelně jasné je rozdělení barev: na hlavě je pouze zlatavě pálená, na krku a těle tmavá, modravě ocelová. Uši nejsou velké, tvarované do písmene „V“, stojaté nebo polo-stojaté. Ocas je pokrytý srstí tmavšího odstínu než na celém těle. Dle standardu srst nesmí padat z boků na podlahu a je pravidelně rozdělena od špičky nosu až ke konečku ocasu do pěšinky. Přiznané je modré zbarvení ocelového odstínu, se zlatavým pálením, u kořene tmavším. Štěňata tohoto plemene se rodí na svět zcela černí.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

steppisek

(stepisek , 6. 5. 2009 17:53)

Ahoj mam na tebe prosbu chci take jorksira ale rodice mi ho zakazali.Po dlouhem premlouvamni mi ho teda dovolili ale mame v dome schody ,a ja nevim jestli by po nich mohl chodit .Slysela jsem ze pri ti mali ne kvuli kyle ale ja bych mela toho stredniho tak potrebuji poradit co ji atd.PRosim napis mi na moje icq 402885200 budu ti motz vdecna dekuju STepulka